To nejlepší z Rigy a Vilniusu + NÁRODNÍ PARKY + TAJEMSTVÍ HORY KŘÍŽŮ (letecky z Prahy)
Riga nebo Vilnius? Dopřejte si obojí… Secesní architektura Starého Města rižského vám vezme dech. Nakouknete na trhy v leteckých hangárech a vychutnáte si posezení v kavárnách. Vilnius vás okouzlí svými kostely. Navštívíte baltské Versailles i mystickou Horu křížů. Poznáte perly národních parků Kemeri a Trakai i Kaunasu. Vyzkoušíte tradiční kuchyni. Vyrazte za novými zážitky do Pobaltí!
29990 Kč
Termín zájezdu
13.10.2025 – 19.10.2025
7 dní / 6 nocí
všechny termíny ZDE
Destinace
Litva, Vilnius
Ubytování
3* hotely v Rize a Vilniusu
Bližší informace o zájezdu a rezervace ZDE
Program zájezdu
1. den
Odlet z Prahy, přílet do Rigy v odpoledních hodinách. Následně se přesuneme na hotel, kde se ubytujeme.
Po příletu do Rigy přejedeme objednaným transferem do hotelu na ubytování. Dle časových možností bude následovat případná večerní procházka městem.
2. den
Ponoříme se do secesních krás Rigy. Projdeme se Starým Městem, prohlédneme si Dům Černohlavců i působivou katedrálu. Dojde také na trhy v leteckých hangárech a na posezení v kavárnách.
Dnešek budeme věnovat celodennímu poznávání hlavního města Lotyšska.
Prohlídku Rigy začneme ve Starém Městě, které je zapsáno na seznamu UNESCO a je známé především díky své nádherné secesní architektuře.
Během prohlídky navštívíme impozantní budovu – tzv. Dům Černohlavců. Původní budova byla postavena v první třetině 14. století pro bratrstvo Černohlavců, cech svobodných německých kupců v Rize. Za druhé světové války byla budova zcela zničena, v roce 1999 byla znovu postavena.
Dále navštívíme Rižský dóm (Rigas Doms), dříve katolickou, dnes luteránskou katedrálu. Katedrála byla založena v roce 1211 a je největším středověkým kostelem v Pobaltí. Poklidné křížové chodby jsou vítaným odpočinkem od ulic Rigy zaplavených turisty.
Po návštěvě katedrály se vydáme středověkým centrem s kamennými domy k radnici (Ratslaukums). Historická budova radnice byla zničena za druhé světové války a kompletně nově postavena v roce 2003. Na náměstí před radnicí stojí socha svatého Rolanda, patrona města.
Prohlédneme si i známý Kočičí dům (Kaku nams). Pochází z roku 1909 a neobyčejným se stal díky legendě. Jeden bohatý obchodník z Rigy se rozzlobil na členy Velkého cechu (do jejich spolku patřili kromě obchodníků také státní úředníci a duchovenstvo). Na věžičky svého domu nechal umístit dvě bronzové kočky tak, aby na cechovní dům ukazovaly své zadní části.
Poté se vydáme kolem Rižského hradu, který dnes slouží jako oficiální sídlo lotyšského prezidenta, ke Švédské bráně. Klenutá brána byla vystavěna do středověkých hradeb města v roce 1698, když zde vládli Švédové, a je jediná, která se ze Staré Rigy zachovala.
Zájemci mohou také navštívit typické trhy v někdejších leteckých hangárech. Staré německé hangáry Zeppelinu ve čtvrti Maskavas jsou zapsány ve světovém seznamu UNESCO.
Čtyři ohromné budovy vybudovali Němci během 1. světové války. Sloužily jako hangáry na Zeppeliny. V roce 1930 se z nich staly tržištní haly. Dnes zde soukromníci prodávají ovoce, zeleninu, maso, ryby, houby, zkrátka vše, nač si vzpomenete.
Po prohlídce budete mít možnost nákupů, posezení v příjemných restauracích a kavárnách nebo se můžete jen tak toulat úzkými uličkami Starého Města a obdivovat krásu historických budov.
Návrat na hotel společně s průvodcem nebo později individuálně.
3. den
Čeká nás výlet do národního parku Kemeri, kde prozkoumáme flóru a faunu unikátního rašeliniště. Poté se vydáme do Jurmaly a odpočineme si v místních lázních i na nádherné dlouhé pláži.
Po snídani se vydáme objednaným transferem do národního parku Kemeri, jednoho z nejstarších a největších národních parků v Lotyšsku.
Součástí parku jsou rozmanité přírodní biotopy, včetně mokřadů, lesů, rašelinišť a minerálních pramenů. Jedna z největších atrakcí parku je rašeliniště s unikátní flórou a faunou. Právě kolem něj se vydáme na krásnou procházku.
V oblasti je zbudována dřevěná stezka, jež návštěvníkům umožňuje bezpečně projít tento jedinečný ekosystém. Můžeme se těšit na klidnou a neporušenou přírodu, která je skvělým únikem z městského ruchu.
Odpoledne se přesuneme do Jurmaly – největšího lázeňského města v Lotyšsku, které se nachází v Rižské zátoce (25 kilometrů od Rigy).
Jurmala je 32 kilometrů dlouhá řada propojených obcí, rozkládajících se podél krásné pláže se světlým pískem.
Jako lázeňské město má dlouhou historii. Od 19. století zde návštěvníci využívali léčivé minerální vody a bahenní koupele.
Město je také známo svou 33 kilometrů dlouhou pláží s jemným bílým pískem, což ji činí jedním z nejpopulárnějších přímořských letovisek v Baltském regionu.
V lázeňském městě budeme mít dostatek času na relaxování a odpočinek.
Návrat na hotel ve večerních hodinách.
4. den
Cestou do Litvy navštívíme baltské Versailles, zámek Rundale. Pak zamíříme k tajemné Hoře křížů a následně si prohlédneme nádherné město Kaunas, kde si dáme skvělou večeři i s dezertem.
Po snídani se vydáme směrem do Litvy.
Naše první zastávka bude ještě v Lotyšsku a navštívíme klenot země – zámek Rundale. Zámek, po roce 1991 komplexně rekonstruovaný, je jednou z nejkrásnějších šlechtických rezidencí v Lotyšsku – bývá často označován za baltské Versailles.
Pro kuronského vévodu, barona von Bührena, ho v 18. století postavil barokní génius Bartolomeo Rastrelli. Tento Ital po sobě zanechal řadu nádherných staveb v Rusku, nejznámější z nich je petěrburský Zimní palác, někdejší sídlo carů.
V interiéru je přístupných celkem 40 dobově vybavených místností, příjemná je i procházka v přilehlých zahradách.
Po prohlídce zámku se vydáme přes hranice k tajemnému a slavnému poutnímu místu – Hoře křížů.
Jedná se o unikátní lokalitu, kde je tisíce křížů symbolizující víru, utrpení a naději litevského národa. Přesný počet křížů není znám, protože se neustále mění, ale odhady hovoří o desítkách až stovkách tisíc křížů.
Historie Hory křížů sahá až do 19. století. Po neúspěšném polském a litevském povstání proti carskému Rusku v roce 1831 začali lidé na tomto místě umísťovat kříže na památku padlých povstalců.
V průběhu sovětské okupace se Hora křížů stala symbolem odporu a národní identity. Sovětská vláda se snažila místo několikrát zničit, ale pokaždé lidé kříže znovu a znovu obnovili. Symbolika Hory křížů představuje nejen náboženskou víru, ale také litevskou historii boje za svobodu a nezávislost.
Na závěr se vydáme do nádherného města Kaunas. Kaunas je druhé největší město Litvy a leží na soutoku hlavních litevských řek Neris a Němen (Nemunas).
Kromě nádherného dlážděného Starého Města je v Kaunasu řada muzeí, špičkových galerií a na mnoha místech můžeme pozorovat a obdivovat výrazné pouliční umění. Najdeme zde také mnoho vynikajících barů i výbornou kulinářskou scénu.
Nejprve se vydáme do baziliky Vzkříšení Páně, bílé betonové katedrály, která se stavěla od roku 1934 celých sedmdesát let. Baziliku charakterizuje strohost, symetrie a jednoduchost, i když její funkcionalistický sloh vyvolává smíšené reakce.
Za nacistů zde bylo papírenské skladiště, za Sovětů továrna na radiopřijímače a vysvěcena byla konečně v roce 2004. Z katedrály je ale nádherný pohled na celé město.
Po návštěvě baziliky budeme mít dostatek času na večeři. Můžeme vyzkoušet například šaltibarščiai, litevský studený boršč, nebo cepelinai, tedy „cepelíny“, podle podobnosti se vzducholodí. Jsou to obrovské šišky z bramborového těsta, jejíchž náplň tvoří sýr, mesa (maso) nebo grybai (houby), přelité hustou omáčkou připravovanou z másla, cibule, kysané smetany a kousků slaniny.
Jako dezert je možné si dát např. šakotis. Je to dort z másla, bílků a žloutků, mouky, cukru a smetany pečený na otočném rožni v troubě nebo na otevřeném ohni.
Navečer můžeme prozkoumat Staré Město. Kolem rozlehlého otevřeného náměstí v jeho srdci stojí půvabné domy německých kupců z 15. a 16. století a uprostřed bývalá radnice ze 17. století. Volný čas využijeme k ochutnání místních specialit, nákupům či návštěvě některého z muzeí.
Večer ubytování ve Vilniusu.
5. den
Dnes vyrazíme za poklady historického Vilniusu. Projdeme se Starým Městem, poznáme zdejší kostely a ochutnáme vynikající kuchyni. Na závěr dne si dáme do pasu i razítko nezávislé republiky Užupis.
Ráno po snídani se vydáme do Starého Města, historického centra Vilniusu. Centrum bylo v roce 1994 zapsáno na seznam UNESCO a rozkládá se na jižní straně řeky Neri.
Samotné Staré Město je tvořeno mnoha více či méně úzkými a křivolakými uličkami s nádhernou barokní zástavbou, která se soustřeďuje kolem Radničního náměstí.
Při procházce v okolí tohoto náměstí si možná budete připadat jako v Praze. Celý historický Vilnius byl ve středověku obehnán obrannými hradbami s devíti vstupními branami, z nichž se dodnes ve výborném stavu dochovala pouze Brána úsvitu.
Vilnius bývá často nazýván městem kostelů, na jeho území se jich totiž nachází hned 56. Je na nich patrná architektonická různorodost a střet náboženských kultur. Jsou zde klasické římskokatolické kostely, pravoslavné kostely i původní židovské synagogy. My si ty nejslavnější určitě prohlédneme.
Po prohlídce historického centra budeme mít dostatek času na ochutnávku vynikající litevské kuchyně. Určitě doporučujeme vyzkoušet místní pivo nebo nápoj Gira. Gira neboli kvas je nápoj vyráběný kvašením obilnin s mírným obsahem alkoholu (do 0,5 %). Volný čas také využijeme k nákupům nádherných rukodělných výrobků.
V prohlídce dále budeme pokračovat návštěvou Horního a Dolního hradu, ze kterých se skládá Litevský hrad.
Dolní hrad je situován na Katedrálním náměstí u řeky Neris. V těchto místech stával honosný hrad, který byl v 16. století centrem celoevropsky věhlasného kulturního dvora.
Současná stavba je však nová přesná replika původní stavby, která byla vybudována až na konci 20. století. Původní hrad byl totiž v natolik žalostném stavu, že carské úřady rozhodly o jeho stržení.
Horní hrad se tyčí na kopci ihned nad Dolním hradem a jeho funkce byla výhradně obranná. Dnes je z osmiboké Gediminasovy věže úžasný výhled na celé město.
Po prohlídce si odpočineme v krásných Bernardininých zahradách.
Na závěr dne navštívíme nezávislou recesistickou republiku Užupis. Dostaneme se do ní mostem přes říčku Vilnis na východním okraji Starého Města. Ve skutečnosti jde o malé městské čtvrti tvořené několika málo uličkami s hezky udržovanými domy.
Užupiská republika byla vyhlášena vilniuskými umělci a bohémy na Apríla 1997. Jejím prezidentem je vilniuský režisér, její armáda čítá 12 mužů a základní listina lidských práv této republiky obsahuje body typu: „Každý člověk má právo být šťastný.“ či „Každý člověk má právo být nešťastný.“ nebo „Každý pes má právo býti psem.“ „A smrt není povinná.“
Ve večerních hodinách návrat na hotel s průvodcem nebo individuálně.
6. den
Vypravíme se do národního parku Trakai s proslulým vodním hradem. Vyzkoušíme karaimské speciality. Zjistíme, co skrývá bílé panství Užutrakis, a projdeme se naučnou stezkou Varnikai.
Po snídani se vydáme objednaným transferem k jedné z nejvýznamnějších litevských památek – k národnímu parku Trakai, kde se nachází vodní hrad.
Hrad Trakai patří mezi nejoblíbenější místa Pobaltí. Je to pro jeho typický vzhled získaný od červených cihel i tím, že je na ostrůvku v obklopení vodní hladiny. Dlouhou dobu sloužil jako sídlo litevských knížat, dokud se nepřesídlili do hlavního města země – Vilnius.
Tyčí se na jednom z 21 ostrovů jezera Galvė. Na březích jezera jsou četná přístaviště a není tak divu, že kolem hradu i po celém jezeře plují zástupy lodiček či plachetnic. Jsou i místa, kde je možné se během letních teplých měsíců ve vodě jezera zchladit.
Po prohlídce vodního hradu budeme mít prostor k ochutnání místních specialit. Vyzkoušíme i speciality karaimské menšiny.
V městečku Trakai, které čítá asi 6 000 obyvatel, žije přibližně třísetčlenná menšina tureckých Karaimů. Jejich předci se sem dostali za vlády knížete Kestutise ve 14. století, kdy je sem přivezl z Krymu jako válečnou kořist. Potomci tehdejší kořisti tady žijí dodnes a uchovávají si svůj jazyk i zvyky.
Z tradičních jídel můžeme vyzkoušet například čeburek (krymskotatarsky: çiberek), fritovanou kapsu z těsta, jejíž základem je mouka, sůl a voda. Tato kapsa je plněná masovou směsí ochucenou cibulí a pepřem. Obvykle se poté smaží na slunečnicovém nebo kukuřičném oleji. Podobným pokrmem je burek.
Odpoledne si pak prohlédneme nádherné bílé panství Užutrakis a projdeme se po naučné stezce Varnikai. Varnikai je přírodní rezervace, kterou prochází naučná stezka (je dlouhá přibližně 4–5 km).
Trasa vede přes mokřady, lesy, rašeliniště a jezerní ekosystémy. Budeme moci prozkoumat jedinečné litevské ekosystémy a zároveň se projít v krásné a klidné krajině.
K večeru návrat na hotel s průvodcem.
7. den
Poslední den strávíme individuálním programem. Bude také možnost případného nákupu. Následně odletíme zpět do ČR.
Dnešek bude ve znamení individuálního volna a každý jej může strávit dle své představy. Bude také možnost na závěrečné nákupy suvenýrů.
Podle letového řádu se pak přesuneme na letiště a odletíme zpět do Prahy.
Informace
Program může být přizpůsoben aktuálním okolnostem na místě. Časy příletu a odletu jsou určeny aktuálním letovým řádem. Ubytování je vždy možné po 14. hodině, do této doby je možné si na hotelu uschovat zavazadla.
V případě individuálního zájmu můžete absolvovat jen vybranou část programu a sejít se později na určeném místě srazu nebo se vrátit na hotel samostatně.
Průvodce neprovádí klienty uvnitř památek, pokud není v programu uvedeno jinak.
Cestovní pojištění
- Kooperativa A (50 Kč / den / osoba)
- Kooperativa B Evropa (100 Kč / den / osoba)
- Slavia A – Travel Standart + STORNO (60 Kč / den / osoba)
- Slavia B – Travel Plus + STORNO (76 Kč / den / osoba)
- Slavia C – Travel Exclusive + STORNO (96 Kč / den / osoba)
- Srovnání pojištění
Bližší informace o zájezdu a rezervace ZDE
Doprava
letecky z letiště:V ceně zájezdu je zahrnuto
letenka Praha – Riga – Vilnius – Praha se všemi poplatky (možný let s přestupem)kabinové zavazadlo dle podmínek pro přepravu zavazadel
doprava letiště – hotel – letiště
6x ubytování ve 3* hotelech
6x snídaně
doprava dle programu
V ceně zájezdu není zahrnuto
odbavované zavazadlo za příplatek dle podmínek pro přepravu zavazadel
cestovní pojištění léčebných výloh (není-li sjednáno)
vstupné na místě
MHD ve městech
doporučené kapesné: přibližně 350 EUR
Příplatek za jednolůžkový pokoj: 5 990 Kč