TureckoIstanbulTo nejlepší z Istanbulu + PALÁC TOPKAPI + BURSA (letecky z Ostravy...

To nejlepší z Istanbulu + PALÁC TOPKAPI + BURSA (letecky z Ostravy – Krakova) 04.09.2024 – 08.09.2024

To nejlepší z Istanbulu + PALÁC TOPKAPI + BURSA (letecky z Ostravy – Krakova)

Vstupte do metropole dvou kontinentů… Objevíte, co skrývá sultánský palác Topkapi i cisterna Yerebatan. Podlehnete kráse fascinujícího chrámu Hagia Sophia i Modré mešity. Vychutnáte si plavbu po Bosporu i turecké lahůdky na bazarech. Ponoříte se do tajů velkolepé osmanské říše v Burse a navštívíte nejstarší bazar hedvábí. Poznávejte Orient, poznávejte Istanbul a Bursu!
21990 Kč
Termín zájezdu
04.09.2024 – 08.09.2024
5 dní / 4 noci
všechny termíny ZDE

Destinace
Turecko, Istanbul

Ubytování
3* hotel v Istanbulu

Bližší informace o zájezdu a rezervace ZDE

Program zájezdu
1. den
Cesta z Ostravy na letiště do Krakova. Po příletu do Istanbulu a ubytování se projdeme městem. Prohlédnéme si Modrou mešitu, chrám Hagia Sophia nebo Hipodrom. Nevynecháme ani výtečnou večeři.
Odjezd z Ostravy na letiště do Krakova – odvoz je v ceně zájezdu: u vybraných termínů navíc VIP vyzvednutí u domu
Dle letového řádu odlet z Krakova do Istanbulu. Poté nás čeká přejezd objednaným transferem na hotel a následné ubytování.
Po výměně peněz se projdeme na Galatský most. V roce 1502 vypsal sultán Bajezid II. soutěž na stavbu mostu, do níž se přihlásili i Leonardo da Vinci a Michelangelo Buonarotti, ale z realizace návrhů nakonec sešlo. Má dvě patra, po horním vede silnice a spodní tvoří promenáda lemovaná obchody a restauracemi. Most je zvedací, aby mohly lodě z Bosporu vplouvat do Zlatého rohu. Zde si dáme se zájemci společnou výbornou večeři. 
Po večeři nás čeká procházka po starověké Konstantinopoli, na Sultanahmet, kde uvidíme jednu z nejobdivovanějších dominant Istanbulu – Modrou mešitu sultána Ahmeta I. se šesti minarety, nádherně nasvícený chrám Hagia Sophia nebo Hipodrom, největší antické závodiště a nejdůležitější starověké správní centrum, kde budeme moci obdivovat významné památky, jako např. obelisk z EgyptaHadí sloup z Delphi a Fontánu Willhelma II
V případě zájmu a času možnost návštěvy večerní Hagie Sophie
Návrat na hotel společně s průvodcem nebo individuálně.

2. den
Čeká nás den plný jedinečných zážitků… Objevíme, co skrývá palác Topkapi i jeho harém nebo unikátní podzemní cisterna Yerebatan. Zájemci se mohou těšit na plavbu lodí po Bosporu k Zlatému rohu.
Po snídani se vydáme na prohlídku pohádkového palácového komplexu Topkapi. Toto velkolepé sídlo sloužilo jako politické centrum osmanské říše. Bylo postaveno Mehmedem Dobyvatelem krátce po dobití Konstantinopole v roce 1453 a jeho následovníci využívali Topkapi až do 19. století.
V paláci uvidíme luxusní pavilonysněmovnu dvorní radyaudienční komnatu, kde sultán přijímal velkovezíry i vyslance z ciziny, ale zejména pokladnici s rozsáhlou sbírkou šperků a dalších cenností, jako například slavnou zlatou dýku z Topkapi.
Nenecháme si ujít ani harém, který nabízí jedinečnou a fascinující příležitost nahlédnout do zdejšího života. Harémový komplex se nachází na šesti podlažích, z toho je jen jedno přístupné veřejnosti. Harém nesloužil jen jako ubikace pro konkubíny, ale nacházely se zde i bohatě zdobené soukromé komnaty panovnické rodiny, škola, nemocnice, mešita, prádelna a lázně.
Po prohlídce paláce se vydáme znovu ke známému Hipodromu a z venku si opět prohlédneme Modrou mešitu (pokud nám to čas dovolí, navštívíme i interiéry mešity) a chrám Hagia Sophia. Tento nádherný byzantský kostel je jedním z nejkrásnějších a největších architektonických děl na světě, proto byl také nominován na osmý div světa.
Dále nás čeká slavná cisterna Yerebatan. Cisterna jsou rozsáhlé podzemní prostory, které nechal postavit císař Justinián v roce 532. Její klenbu podepírá celkem 336 sloupů s nádherně zdobenými hlavicemi, přičemž řada z nich byla získána ze zřícených antických chrámů.
Je nejstarší dochovanou byzantskou cisternou v Istanbulu. Měla zásobovat Velký palác a okolní budovy, nicméně když byzantští císařové opustili Velký palác, byla cisterna uzavřena a na dlouhá léta upadla v zapomnění. Zrekonstruována, vyčištěna a znovu otevřena byla až v roce 1987. Dnes patří díky své působivé atmosféře mezi největší turistické atrakce.
V odpoledních hodinách vyplujeme se zájemci na vyhlášenou plavbu po Bosporu k Zlatému rohu, při které budeme mít možnost vychutnat si krásy velkolepých paláců a nejluxusnějších osmanských vil Yali mezi evropskou a asijskou částí Istanbulu.
Po plavbě zavítáme na návštěvu do ráje pro labužníky, do proslulého Egyptského bazaru, kde nás omámí vůně orientu s nepřeberným množstvím koření, kávy, čajů, baklavy a všelijakých pochoutek. 
Návrat na hotel společně s průvodcem nebo později individuálně.

3. den
Dnes poznáme jednu z nestarších čtvrtí Istanbulu. Budeme obdivovat Süleymanovu mešitu, zamíříme do čtvrti Galata a vyzkoušíme si smlouvání o cenách při popíjení čaje na Velkém Bazaru.
Po snídani se vydáme na předměstí Kadiköy, které je populární obytnou oblastí pro etnické minority Istanbulu, jako jsou Řekové, Arméni a další.
Na první pohled jde o obyčejnou městskou část, nicméně zde najdete dobré obchody, restaurace, místní trh, kina i bary. Předměstí Kadiköy patří mezi nejstarší části Istanbulu, respektive je starší než samotný Istanbul, protože zde již v antice stály osady Chrysopolis a Khalkedon.
Po procházce v Kadiköy uvidíme Süleymanovu mešitu, která byla postavena slavným architektem Sinanem na počest jednoho z nejvýznamnějších osmanských sultánů Süleymana Nádherného a jeho ženy Roxalany
Nevynecháme ani Velký bazar, jeden z nejstarších a největších krytých trhů na světě. Právě zde budou milovníci orientu a nákupů jako v ráji. Příjemně omámeni orientální vůní si zde budete moci vyzkoušet smlouvání při popíjení tradičního tureckého čaje ve více než 3 tisících obchodech se suvenýry, textilem, kůží, zlatem nebo koberci.
Poté se přesuneme do malebné čtvrti Galata, původně vybudované pro janovské obchodníky, která si stále zachovává svůj typický charakter s mnoha působivými náměstími, křivolakými ulicemi s neoklasicistními domy, obchody a restauracemi.
Uvidíme Galatskou věž a procházkou dojdeme na Taksimské náměstí. Vychutnáme si také výstavní hlavní třídu Istiklal a dojdeme až k Ataturkově památníku, podíváme se k oblíbenému centru intelektuálů „Cicek Pasaji“.
Návrat na hotel společně s průvodcem nebo později individuálně. 

4. den
Pro zájemce je připraven fakultativní výlet do Bursy, bývalé osmanské metropole, dnes proslavené nejstarším bazarem hedvábí. Zastavíme se i ve vesničce Cumalikizik s barevnými domky.
Se zájemci vyrazíme po snídani do malebné vesničky Cumalikizik, ve které si vychutnáme pohled na tradiční barevné domy. Vesnice je díky své původní architektuře z přibližně 14. století zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO
Poté pojedeme prozkoumávat Bursu. Její význam byl v minulosti dokonce větší než význam Istanbulu a ve 14. století byla hlavním městem osmanské říše.
Po dobytí Konstantinopole osmanskou říší v roce 1453 však Bursa doplatila na svou blízkost od Istanbulu a její význam zeslábl. Podobně jako u jiných měst na historické hedvábné stezce bylo národnostní složení Bursy velmi pestré. Po staletí tu žili pohromadě Židé, Arméni, Řekové, Turci a jiné muslimské i nemuslimské národy. V minulosti měla Bursa velkou důležitost pro křesťany, figurovala jako jedno ze svatých míst. 
Abychom lépe nasáli atmosféru pravého Turecka a objevili jeho skrytá místa, navštívíme nejzajímavější pamětihodnosti – Zelenou mešitu z 15. století a nedaleké mauzoleum se sarkofágy nejstarších a nejvýznamnějších sultánů.
Naše kroky povedou dále na Koza Han – nejstarší a nejvýznamnější bazar s hedvábím, jehož produkcí se město velmi významně proslavilo. Až si trh dostatečně prohlédneme, přesuneme se k Ulu Cami („Velké mešitě“), která je klenotem seldžucké architektury.
Návrat zpět do Istanbulu ve večerních hodinách. 

5. den
Tento den bude věnován především individuálnímu programu a případnému nákupu suvenýrů. Podle letového řádu se přesuneme na letiště a odletíme zpět do Krakova.

Informace
Program může být přizpůsoben aktuálním okolnostem na místě. Časy příletu a odletu jsou určeny aktuálním letovým řádem. Ubytování je vždy možné po 14. hodině, do této doby je možné si na hotelu uschovat zavazadla.

V případě individuálního zájmu můžete absolvovat jen vybranou část programu a sejít se později na určeném místě srazu nebo se vrátit na hotel samostatně.

Průvodce neprovádí klienty uvnitř památek, pokud není v programu uvedeno jinak.

Podmínky pro přepravu zavazadel

Zavazadlo v ceně zájezdu: kabinové zavazadlo o rozměrech 55 x 40 x 23 cm a max. hmotnosti 8 kg (toto zavazadlo patří na palubu letadla, rozměry jsou včetně držadla, postranní kapsy a koleček)

Zavazadlo v ceně zájezdu: odbavované zavazadlo o hmotnosti do 20 kg (toto zavazadlo bude odbaveno do podpalubí)

 • Podmínky vždy platí pro jednoho cestujícího, pokud není uvedeno jinak.
 • Hmotnosti zavazadel nelze sčítat.
 • Každý pasažér musí mít své vlastní zavazadlo dle uvedených podmínek. Zavazadlo k odbavení (pokud není v ceně) lze objednat nejpozději 30 dní před termínem zájezdu.

Cestovní pojištění

 • Kooperativa A (50 Kč / den / osoba)
 • Kooperativa B Evropa (100 Kč / den / osoba)
 • Slavia A – Travel Standart 2.0 + STORNO (50 Kč / den / osoba)
 • Slavia B – Travel Plus 2.0 + STORNO (76 Kč / den / osoba)
 • Slavia C – Travel Exclusive 2.0 + STORNO (96 Kč / den / osoba)
 • Srovnání pojištění

Vstupné

Tyto vstupenky do vybraných památek a případné fakultativní výlety si můžete před zájezdem u nás přiobjednat. S možností prohlídky je počítáno v programu zájezdu. Klienti, kteří se prohlídky nezúčastní, mohou tento čas využít např. vlastním volným programem:

Plavba lodí po Bosporu

 • Dospělý 840.00 Kč
 • Dítě 720.00 Kč

Fakultativní výlet do města Bursa

 • Dospělý 1500.00 Kč
 • Dítě 1350.00 Kč

Bližší informace o zájezdu a rezervace ZDE
Doprava
letecky z letiště:V ceně zájezdu je zahrnuto
odvoz z Ostravy na letiště do Krakova a zpět (u vybraných termínů navíc VIP vyzvednutí u domu)letenka Krakov – Istanbul – Krakov se všemi poplatky
kabinové zavazadlo a odbavované dle pravidel pro přepravu zavazadel (viz níže)
doprava letiště – hotel – letiště
4x ubytování ve 3* hotelu
4x snídaně

V ceně zájezdu není zahrnuto
zavazadlo za příplatek dle podmínek pro přepravu zavazadel
cestovní pojištění léčebných výloh (není-li sjednáno)
přesuny v Istanbulu místní dopravou
fakultativní výlet do města Bursa
vstupné na místě
bakšišné: cca 10 EUR/pobyt

Poznávací zájezdy