ArménieTo nejlepší z Arménie + SKALNÍ KLÁŠTER GEGHARD + KULTURNÍ TRADICE A...

To nejlepší z Arménie + SKALNÍ KLÁŠTER GEGHARD + KULTURNÍ TRADICE A KUCHYNĚ (letecky z Prahy) 22.07.2025 – 30.07.2025

To nejlepší z Arménie + SKALNÍ KLÁŠTER GEGHARD + KULTURNÍ TRADICE A KUCHYNĚ (letecky z Prahy)

Za skrytými poklady země bájného Araratu… Projdete se po jerevanské Kaskádě i jeskynní vesničkou. Poznáte skvosty UNESCO od katedrály Echmiadzin přes chrám v Garni až po klenot Geghard. Na Křídlech Tatevu vyjedete k tajuplnému klášteru. Necháte se unést tóny duduku, rytmy tance i krásami přírody. Ochutnáte dolmu, víno Areni a chléb lavaš. Dopřejte si dechberoucí Arménii!
39990 Kč
Termín zájezdu
22.07.2025 – 30.07.2025
9 dní / 8 nocí
všechny termíny ZDE

Destinace
Arménie, Jerevan

Ubytování
3* hotely

Bližší informace o zájezdu a rezervace ZDE

Program zájezdu
1. den
Odlet z Prahy s přestupem, přílet do Jerevanu a ubytování na hotelu.
Dle letových řádů odlet z Prahy do Arménie, přílet na letiště v Jerevanu. Přejezd k hotelu na ubytování. V případě brzkého příletu možný program s průvodcem.
 

2. den
Dnes nejprve prozkoumáme poklady Jerevanu. Zamíříme také do Echmiadzinu, kde si prohlédneme výjimečnou katedrálu a ruiny chrámu Zvartnots. Ochutnáme dolmu i tradiční koňak Ararat.
Ráno po snídani se vydáme do centra starověkého města Arménie – Jerevanu. Ve městě si všimneme typických budov, které jsou postaveny z růžového tufu, vulkanické horniny, která se těží v Arménii od nepaměti. Díky narůžovělému vzhledu budov se tak Jerevanu přezdívá Růžové město.
Nejprve dojdeme na náměstí Republiky, kde nás zaujme kamenný vzor uprostřed náměstí odkazující na arménské koberce. Nemineme ani Operní dům a projdeme se k Labutímu jezírku, kde se nachází socha slavného arménského skladatele Arno Babajaniana a které je obklopeno lavičkami a terasami restaurací.
Naše kroky nás zavedou níže k moderní a pulzující pěší třídě Hyusisayin poghota. Vystoupáme spolu schody Kaskády, obřího vápencového schodiště nádherně zdobeného a proloženého terasami se zelení a fontánami. Z Kaskády se nám naskytne okouzlující výhled na celé město a biblickou horu Ararat.
Poté se přesuneme do čtvrtého největšího města v Arménii, Echmiadzinu.
Ve městě se nachází stejnojmenná katedrála Echmiadzin (UNESCO)jedna z prvních křesťanských budov na světě, postavených v letech 301–303, kdy Arménie oficiálně přijala křesťanství jako státní náboženství. Katedrála funguje jako centrum arménské apoštolské církve. Po staletí je centrem duchovního života arménského lidu a stala se poutním místem. 
Architektura katedrály je jedinečná, kombinuje tradiční arménský a byzantský styl a po mnoho staletí byla předmětem několika restaurování a expanzí.
Komplex obklopující katedrálu zahrnuje několik kostelů a budov, jako jsou kostely St. Gayane a St. Hripsim, oba zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO
Po prohlídce si dáme výborný oběd v Machanents. Machanents je místo, kde se snoubí umění s dobrým jídlem. V Machanents najdeme nejen mnoho muzeí, galerií, ubytování, obchodů se suvenýry, ale také zde můžete ochutnat jedno z tradičních arménských národních jídel – dolmu (mleté maso zabalené do vinných listů), a podílet se přímo na jeho přípravě.
Na cestě zpátky do Jerevanu se zastavíme u ruin chrámu Zvartnots. Stavba je uvedena na seznamu UNESCO i přesto, že byla v 10. století pobořena. Tato jedinečná zřícenina byla vykopána a částečně zrekonstruována až ve 20. století, ale dodnes poodkrývá svou krásu a majestátnost. 
Naší poslední zastávkou bude světově známá továrna Ararat Brandy. Tato destilérka koňaků je symbolem samotné Arménie. Nebude chybět degustace Armény oblíbeného alkoholového nápoje – koňaku.
Večeře na uvítanou nás po prohlídce bude čekat v místní restauraci s tradičními pokrmy.
Návrat na hotel v Jerevanu s průvodcem nebo individuálně. 

3. den
Přiblížíme se k hoře Ararat a z kláštera Khor Virap nás čekají úchvatné výhledy. Navštívíme architektonicky výjimečný klášter Noravank a den zakončíme u sklenky vína ve vinařství Areni. 
Po snídani pojedeme ke klášteru Khor Virap a budeme tak nejblíže biblické hory Ararat. Zároveň si užijeme dechberoucí výhled na slavnou horu. Název kláštera doslova znamená „hluboká studna“ a odkazuje na historii kláštera, jelikož byl vybudován na základech podzemního vězení. 
Legenda tvrdí, že pohanský král Trdat III. zde přibližně 14 let věznil svatého Řehoře Osvětitele. Dnes tady poutníci čekají ve frontách, aby mohli sešplhat po kovovém žebříčku do kobky, ve které byl světec uvězněn. Za kruté zacházení se světcem byl král stižen šílenstvím (v barvitější verzi příběhu mu narostla druhá hlava) a zázračný světec jej vyléčil. Na základě toho přijal král křesťanství a svatý Řehoř se stal prvním katolíkem arménské apoštolské církve.
Poté se přesuneme ke klášteru Noravank – dvoupatrový komplex, který stojí mezi červenými útesy a je považován za architektonický skvost.
Komplex je dílem proslulého sochaře a architekta Momika. V areálu kláštera stojí kostel Surp Karapet ze 13. století, postavený vedle zříceniny dřívějšího kostela, také zasvěcenému Janu Křtiteli. Je k němu připojena malá kaple ze 13. století zasvěcená svatému Řehořovi. Hlavní a velmi fotogenickou stavbou je pak kostel Surp Astvatsatsin ze 14. století.
Po prohlídce si dopřejeme oběd v malé vesničce Areni. Ve vesničce se nachází vinařství Areni, které záhy navštívíme. Areni je nejstarší vinařství na světě, víno bylo v této oblasti objevené již před šesti tisíci lety. Ochutnáme nejlahodnější víno vyrobené z jedinečného druhu vinné révy.
K večeru budeme pokračovat do jednoho z nejstarších měst v Arménii – města Goris, kde přenocujeme.

4. den
Krásy přírody si vychutnáme při přechodu přes závěsný most do vesničky Khndzoresk. Na Křídlech Tatevu vyjedeme k ikonickému klášteru. Poznáme i tajemné megalitické Arménské Stonehenge.
Den začneme přejezdem do jeskynní vesničky Khndzoresk.
Svou odvahu otestujeme přechodem do staré části vesničky přes závěsný most. Most měří 160 metrů a rozpíná se ve výšce 63 metrů.
Při přechodu si vychutnáme dechberoucí pohled na jedinečnou krásu rokliny, která se rozprostírá pod námi. Poté se dostaneme do areálu jeskyní vytvořených člověkem. Zajímavostí je, že jeskyně byly lidským obydlím až do roku 1950.
Následně se přesuneme k neméně zajímavému místu s působivými výhledy v Arménii. Klášterní komplex Tatev se tyčí na skalní plošině ve výšce okolo 1 500 metrů nad mořem a je obehnán hradbami. Celý komplex je chráněn neskutečně krásnou přírodou.
My se ke klášteru vydáme na tzv. Křídlech Tatevu, což je 5 752 metrů dlouhá kabinová lanovka zapsaná pro svou neskutečnou délku dokonce i do Guinnessovy knihy rekordů. Během přibližně 12minutové jízdy ke klášteru se můžeme kochat nádhernými výhledy na roklinu řeky Vorotan.
Až budeme nasyceni zážitky, tak se vydáme na oběd do místního penzionu. Dle sezóny a dostupnosti se zde můžeme účastnit kurzu destilování vodky anebo stáčení medu.
Po lahodném obědě a malém odpočinku se vydáme k další ikonické arménské památce – Zorats Karer. Megalitická stavba, která v českém překladu znamená Kamenní vojáci, je dle některých nejstarší vědeckou observatoří světa. Zorats Karer se zřejmě využívala v pravěku pro astronomické účely a dnes se jí často přezdívá Arménské Stonehenge.
Poté odjedeme do lázeňského resortu Jermuk, kde bude možnost individuálního volna k odpočinku a prozkoumávání města. V Jermuku budeme moci vyzkoušet i léčivé horské minerální prameny.
Návrat na hotel v Jermuku s průvodcem nebo individuálně. 

5. den
Vyrazíme ke středověkému hřbitovu Noratus i ke klášteru Sevanavank. Vyzkoušíme výborné farmářské sýry. Dopřejeme si modrou perlu Arménie – jezero Sevan, a krásy přírody u Dilidžanu.
Pátý den našeho arménského putování začneme jízdou přes Selimův průsmyk, v současnosti také známý jako průsmyk Vardenyats.
Průsmyk protíná pohoří Vardensis ve výšce 2 410 metrů a nabízí jedny z nejkrásnějších výhledů v celé Arménii. Cestou se zastavíme u odpočívadla, Salimova karavanseráje, ze 14. století. Odpočívadlo sloužilo jako přístřeší pro unavené karavany doprovázené zvířaty, které putovaly na trase mezi Evropou a Východem po Hedvábné stezce. 
Naše cesta bude pokračovat ke středověkému pohřebišti Noratus, kde budeme obdivovat zručnost arménských kameníků. Hřbitov je znám pro své precizně zdobené kamenné náhrobky, tzv. chačkary, které tvoří největší a nejzachovalejší hřbitovní pole s tímto typem náhrobků.
Následně si užijeme pravou pohostinnost Arménů a odpočineme na místní farmě, kde ochutnáme lahodné sýry vyráběné tradičními postupy. Na farmě také poobědváme.
Po obědě se přesuneme na poloostrov Sevan, na kterém stojí středověký klášterní komplex Sevanavank z 9. století, ze kterého se nám naskytnou nádherné výhledy na okolní krajinu.
Klášter původně stál na ostrůvku, ale v důsledku umělého snižování hladiny jezera za stalinovské éry se k němu dnes dostaneme suchou nohou po schodech. Tyčí se nad sladkovodním jezerem Sevan, které je největším horským jezerem na světě. Nás již na první pohled oslní jeho barva, která se počasím mění od tyrkysové až po tmavě modrou a činí jezero modrou perlou Arménie.
Nádherné arménské přírodní scenérie nás budou dále obklopovat i při jízdě do lázeňského města Dilidžan, kde přenocujeme. Město spadá pod stejnojmenný národní park. Dilidžan naprosto dostojí své přezdívce Arménské Švýcarsko svou bujnou zelení a čistým místním vzduchem.
Nocleh ve městě Dilidžan. 

6. den
Čeká nás kulturní bohatství skryté v NP Dilidžan. Objevíme středověký klášter Goshavank i neméně krásný Haghartsin. Poté si dáme šálek čaje z tradičního samovaru ve vesničce Fioletovo.
Po snídani si uděláme krátkou procházku v historické části města Dilidžan.
Poté zamíříme ke klášteru Goshavank z 12. století umístěném v nejmalebnější části Arménie. Klášter je pojmenován po arménském středověkém učenci Mkhitaru Goshi, který zde působil a je autorem prvního arménského zákoníku. Klášter, ležící v nadmořské výšce 1 450 metrů, sloužil kdysi také jako vzdělávací centrum.
Naše cesta přes národní park Dilidžan bude dále směřovat ke tajuplnému klášteru Haghartsin, který je zasazen vysoko v horských lesích. Představuje dokonalou harmonii architektury s překrásnou místní přírodou.
Dále zamíříme na sever do vesničky Fioletovo, kde žije ruská menšina zvaná Molokané. Ve vesničce si dopřejeme zasloužený odpočinek u samovaru, ze kterého nám místní připraví teplý šálek lahodného čaje, a my si budeme moci vychutnat jejich povídání o místních tradicích a zdejším každodenním životě. 
Nocleh ve městě Alaverdi. 

7. den
Dnešek věnujeme skvostům UNESCO – klášterům Haghpat a Sanahin. V Pambaku se necháme vtáhnout do rytmu arménských tanců a písní. Na závěr nás ohromí klášter Saghmosavank.
Po snídani se přesuneme ke dvěma klášterním komplexům z 10. století – Haghpat a Sanahin, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.
Haghpat je mistrovským kouskem středověké církevní architektury a byl důležitým centrem arménské vědy a umění.
Nedaleko se nachází další neméně významný klášter obklopený obrannou zdí, a to Sanahin. Sloužil také jako duchovní a vzdělávací centrum. Do dnešních dob se dochovala starobylá knihovna, mauzoleum, středověké čítárny, kaple, třípodlažní zvonice a také velké množství nádherných chačkarů, typických arménských náhrobků.
Vesnice Pambak bude naší další zastávkou. V Pambaku si dáme obědovou pauzu a necháme se vtáhnout do arménského tanečního a hudebního představení, které nám představí arménskou kulturu a životní styl z jiné stránky. 
Jakmile si vychutnáme tento jedinečný kulturní zážitek, naše výprava po této krásné zemi bude dále pokračovat k impozantnímu klášternímu komplexu Saghmosavank. Jeho název je odvozen z arménského slova „saghmos“ znamenající žal, duchovní píseň či lyriku.
Klášter je umístěn na samém okraji kaňonu s fascinujícími výhledy na strmou roklinu. Podle legendy Řehoř Osvětitel, zakladatel arménské církve, spatřil zdejší místo z vrcholků nejvyšší arménské hory Aragats, rozhodl se zde učit místní kněží žalmy a založil první ze zdejších kostelů.
Naši cestu ukončíme v Jerevanu, kde se ubytujeme.

8. den
Než se s Arménií rozloučíme, navštívíme významné muzeum rukopisů, unikátní klášter Geghard či pohanský chrám v Garni. Upečeme si chléb lavaš a prozkoumáme slavný trh v Jerevanu.
Poslední den v Arménii zahájíme v muzeu a výzkumném ústavu Matenadaran, který je jedním z největších úložišť starověkých rukopisů na světě. Schraňuje přes 17 000 vzácných rukopisů, 450 000 dokumentů a starověkých knih.
Po prohlídce zamíříme ke klášteru Geghard, který je skutečným klenotem Arménie. Jeho jedinečnost dokazuje i fakt, že je zapsaný na seznamu UNESCO. Geghard nás zaujme především tím, že je částečně vytesán do přilehlé hory obklopené útesy a jeho kaple má neskutečnou akustiku.
Podle legendy apoštol svatý Juda Tadeáš přinesl do kláštera kopí od římského vojáka, který protkl srdce ukřižovaného Ježíše Krista, a toto kopí bylo v klášteře uloženo po celých 500 let. Nyní je k vidění v muzeu Echmiadzin a je nazýváno také jako „Svaté kopí či Kopí osudu“.
Další naší zastávkou bude antický chrám v Garni, který je významnou kulturní i turisticky vyhledávanou památkou v zemi.
Chrám byl vybudován v 1. století před naším letopočtem a byl zasvěcen bohu Mitrovi, arménskému pohanskému bohu slunce. Stojí na vysokém skalním výběžku nad kaňonem sahajícím do hloubky několika set metrů.
Zážitek z chrámu nám umocní líbivé a ničím nenapodobitelné zvuky arménského duduku. Duduk je tradiční dechový nástroj v Arménii zapsaný na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Poté si uděláme přestávku na oběd a odpočinek. Budeme mít možnost si vyzkoušet pečení chleba lavaš, který je nedílnou součástí arménské kuchyně. Lavaš je chléb plackovitého tvaru z nekynutého těsta. Pozoruhodnost tohoto chleba podporuje fakt, že recept na chléb je zařazen na seznam mezi mistrovská ústní díla a nehmotné dědictví lidstva UNESCO.
Vrátíme se zpět do Jerevanu, kde se podíváme na Vernisáž, jerevanský trh pod širým nebem. Zde si můžeme prohlédnout a zakoupit nádherná tradiční arménská umělecká díla a rukodělné výrobky jako suvenýry s arménskou národní tematikou, různé koberečky, textil, tašky, šperky a mnoho dalších výrobků.
Den zakončíme rozlučkovou večeří v místní restauraci za poslechu lidových arménských písní.
Nocleh v Jerevanu.

9. den
Poslední den bude věnován především individuálnímu programu a případnému nákupu suvenýrů. Poté přesun na letiště a odlet zpět do Prahy.
Závěrečný den bude přizpůsoben odletovému řádu. Pokud nám to dovolí, bude možnost čas využít pro individuální program a případné poslední nákupy suvenýrů.
Následně se společně přesuneme na letiště a odletíme zpět do Prahy.

Informace
Program může být přizpůsoben aktuálním okolnostem na místě. Časy příletu a odletu jsou určeny aktuálním letovým řádem. Ubytování je vždy možné po 14. hodině, do této doby je možné si na hotelu uschovat zavazadla.

V případě individuálního zájmu můžete absolvovat jen vybranou část programu a sejít se později na určeném místě srazu nebo se vrátit na hotel samostatně.

Průvodce neprovádí klienty uvnitř památek, pokud není v programu uvedeno jinak.

Cestovní pojištění

  • Kooperativa B Svět (100 Kč / den / osoba)
  • Slavia D – Travel High 2.0 + STORNO (174 Kč / den / osoba)
  • Slavia E – Travel Overseas + STORNO (250 Kč / den / osoba)
  • Slavia F – Travel Affluence + STORNO (330 Kč / den / osoba)
  • Srovnání pojištění

Bližší informace o zájezdu a rezervace ZDE
Doprava
letecky z letiště:V ceně zájezdu je zahrnuto
letenka Praha – Jerevan – Praha (s přestupem) se všemi poplatkykabinové zavazadlo dle letecké společnosti
doprava letiště – hotel – letiště
doprava dle programu
vstupy do památek dle programu
8x ubytování ve 3* hotelech (4x v Jerevanu, 1x ve městě Goris, 1x v Jermuku, 1x v Dilidžanu, 1x v Alaverdi)

V ceně zájezdu není zahrnuto
odbavované zavazadlo za příplatek dle podmínek pro přepravu zavazadel
cestovní pojištění léčebných výloh (není-li sjednáno)
vstup do památek mimo program
večeře
spropitné
doporučené kapesné: 300 EUR

Poznávací zájezdy